نرم افزار R
تاریخ : 2014/12/08 نویسنده : h.gh دیدگاه : 0

...

کوچک اما توانا، این توصیف شاید موجزترین تعبیری باشد که می‌توان راجع به نرم افزار R بیان نمود. نرم افزار R محیط بسیار مناسبی برای محاسبات آماری و ترسیم نمودارهاست. این نرم افزارها در سال های اخیر در دنیا شهرت بسیار زیادی یافته و نظر کاربران زیادی را به خود جلب نموده است. شاید بتوان عوامل زیر را به عنوان علت شهرت آن برشمرد:

  • این نرم افزار رایگان است و غالبا افراد دانشگاهی حامیان آن هستند.
  • روی اکثر سیستم عامل ها قابل نصب و به کار گیری است.
  • تعداد زیادی بسته نرم افزار( متجاوز از ۲۰۰۰ مورد) روی آن نصب می‌شود که زمینه‌های مختلف آماری را در برمی‌گیرد و از این حیث قدرت شگرفی را به این نرم افزار به ظاهر کوچک می‌بخشد.

پروژه نرم افزار R در سال ۱۹۹۱ در گروه آمار دانشگاه Auckland کشور نیوزیلند کلید خورد. بنیان گذاران این پروژه آقایان Ross Ihaka وRobert Gentelman بودند. وجه تسمیه این زبان نیز ابتدای نام این دو نفر می‌باشد. در حال حاضر تیمی بین المللی متشکل از ۱۹ نفر به طور داوطلبانه در حال توسعه و به روز رسانی این نرم افزار می‌باشند.

امروزه این زبان به عنوان یک استاندارد غیررسمی برای کارهای آماری و داده کاوی مطرح می‌باشد. این نرم افزار در حقیقیت نسخه باز نرم افزار S-Plus می‌باشد. هسته اصلی نرم افزار R به همراه بیش از ۴۳۰۰ کتابخانه مرتبط با آن، در شبکه http://cran.r-project.org/ در دسترس کاربران می‌باشد. این شبکه که کخزن منابع مرتبط با R می‌باشد، از سرورهای دانشگاه های مختلف سراسر جهان برای نگهداری و گرفتن نسخه پشتیبان از این داده ها استفاده می‌کنند. در میهن عزیز اسلامی ما نیز، دانشگاه فردوسی مشهد یکی از مراکز نگهداری نسخه R می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *