image
تاریخ : 2015/07/06 نویسنده : h.gh دیدگاه : 1

موسسه طراحی آماری آمریکا ، نرم افزار Topsis را طراحی کرده است. محصولات این شرکت در راستای تحقیقات کاربردی، توسعه، بهبود، استقرار و پیاده سازی داده ها از طریق فرآیندهای آماری و ۶ سیگما طراحی شده اند.
این نرم افزار  با استفاده از روش معیارهای کمی، گزینه های طراحی شده برای یک کار تعریف شده را ارزش گذاری و رتبه بندی می کند.
نام TOPSIS مخفف عبارت (Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution) است که تعریفی کلی از این نرم افزار را بیان می کند.
نرم افزار Topsis ابتدا به وسیله ی روش تصمیم گیری مسائل را از نظر کیفی به روش Pugh و از نظر کمی به روش SDI بهینه می کند. ایده اصلی این روش این است که گزینه های انتخاب شده ی طراحی باید کوتاه ترین فاصله از راه حل ایده آل و بیشترین فاصله از راه حل ایده آل منفی (از نظر هندسی) داشته باشند.
در Topsis فرض بر این است که هر انتخاب یا طراحی می خواهد به حداقل (Min) و یا حداکثر (Max) برسد. بنابراین راه حل مثبت ایده آل برای مسائلی که می خواهند حداکثر (Max) گردند این است که حداکثر میزان ارزش از میان همه ی گزینه های طراحی شده در نظر گرفته شود و به همین ترتیب در مسائل Min حداقل میزان ارزش از بین همه ی گزینه های طراحی در نظر گرفته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *